Fleex – Nauka Języka Angielskiego z Filmów, Seriali i Wykładów z Konferencji TED

 

Pisałem już kiedyś o programie FollowMovie do nauki języków obcych przy pomocy filmów, w tym miejscu. Ostatnio odkryłem dużo lepszy. Trudno też powiedzieć, że to jest program, raczej serwis przeznaczony tylko do nauki języka angielskiego (nie jak FollowMovie do różnych języków) z filmów, seriali i wykładów z konferencji TED. Nazywa się Fleex, a jego strona to http://fleex.tv/.

Mamy kilka rzeczy do wyboru:

  1. naukę z filmów, seriali itd. na YouTubie,
  2. naukę z wykładów z konferencji TED,
  3. naukę ze ściągniętych własnych filmów (Fleex player),
  4. naukę z dostępnych online filmów i seriali (Popcorn Time).

Najlepsza według mnie jest 2 i 4 opcja. Wykładów z konferencji TED jest w tej chwili aż 1311! I mamy do wyboru szerokie spektrum tematów. Jeżeli nawet będziemy oglądać jeden dziennie, to będziemy mieli zajęcia na około 3 i pół roku! Ogrom materiału do nauki języka angielskiego.

 

Jeśli chodzi o 4 opcję, polega ona na tym, że oglądamy filmy i seriale, które są tak naprawdę ściągane z torrentów w tle. Nie jest to prawdę mówiąc w pełni legalna opcja, ale jak ktoś nie chce grzeszyć, może tylko skupić się na oglądaniu wykładów TED, dużo zajęcia na ponad 3 lata. Jednak dużo się wtedy traci :).

Tak naprawdę Popcorn Time ściąga dany film na dysk twardy, ale pozytywne jest to, że nie trzeba czekać, aż ściągnie się cały. Po kilkunastu sekundach, zaczynamy oglądać film i to w bardzo dobrej jakości. Reszta ściąga się w tle. Mamy możliwość oglądania dzięki niemu setek najnowszych filmów i pewnie tych starszych też, prawdopodobnie zależy to od tego, czy są dostępne na torrentach, czy nie. Seriali jest też bardzo dużo, nie liczyłem. Fajne jest to, że są całe sezony danego serialu. Nie trzeba szukać danego odcinka, wszystko jest na miejscu, w zakładce danego serialu. Na pewno jest w czym wybierać.

 

Żeby zacząć korzystać z Fleex, trzeba najpierw się zarejestrować, to jest podać email, hasło itd. Będziemy mieli wtedy założone swoje konto.

Kolejny krok to wybór poziomu nauki. W zależności od poziomu, który wybierzemy, będą pokazywać się częściej napisy w języku angielskim albo polskim. W sumie jest 20 poziomów. Od poziomu 1 do 9 procentowo jest coraz więcej napisów w języku angielskim i coraz mniej w języku polskim. Napisy pokazywane są albo w języku angielskim, albo w polskim. Trudniejsze pokazują się częściej po polsku, łatwiejsze po angielsku. Na poziomie 9 wszystkie napisy są już w języku angielskim. Natomiast od poziomu 10 do 20 procentowo jest pokazywane coraz mniej napisów (już tylko po angielsku), dzięki czemu uczymy się coraz bardziej rozumienia ze słuchu.

 

Na czym polega główna idea podczas korzystania z Fleex? Jest bardzo prosta. Oglądamy jakieś wideo, w zależności od poziomu pokazują nam się częściej napisy w języku angielskim albo polskim, albo żadne (na poziomach od 10 do 20). Gdy nie rozumiemy jakiegoś słowa wystarczy, że najedziemy myszką na napisy, wtedy wideo automatycznie zatrzyma się. Po kliknięciu na słowo, którego nie rozumiemy, pojawi się jego tłumaczenie na język polski.

 

W przypadku wyższych poziomów od 10 w górę, gdy uczymy się rozumienia ze słuchu, i potrzebujemy zobaczyć napisy, których w danym momencie nie widać, wystarczy, że najedziemy myszką na obszar, gdzie zazwyczaj one pokazują się, wtedy wideo automatycznie zatrzyma się, a napisy pojawią się. Gdy zabierzemy myszkę z tego obszaru, film automatycznie zacznie dalej odtwarzać się. Bardzo fajne rozwiązanie.

Nie wszystkie jednak filmy, czy seriale mają dostępne napisy w języku polskim. Wtedy będą one dobre do nauki na poziomach od 9 w górę.

Do oglądania filmów i seriali z YouTube oraz wykładów TED wystarczy przeglądarka internetowa. Do oglądania ściągniętych filmów, czy seriali trzeba zainstalować program Fleex player, który jest dostępny na ich stronie. Do oglądania filmów i seriali online, trzeba zainstalować program Popcorn Time, który jest też dostępny na ich stronie. Ja najczęściej korzystam z wykładów TED i programu Popcorn Time.

Gdy obejrzymy wystarczającą ilość filmów, seriali itd. na danym poziomie, automatycznie wchodzimy na poziom wyższy. Jednak w każdej chwili możemy zmienić poziom na jaki chcemy.

Serwis możemy przetestować za darmo. Nie wiem, ile trwa okres próbny. Potem jednak, jeżeli zdecydujemy się, będziemy musieli wykupić subskrypcję. Piszą, że koszt subskrypcji to 4.90€ na miesiąc lub można zapłacić jednorazowo 30€, żeby mieć dostęp do tego serwisu “na zawsze”. Ode mnie pobrali $6.67, czyli praktycznie zgadza się z tym, co piszą. To jest około 21 zł na miesiąc. Myślę, że te 21 zł na miesiąc (czy około 130 zł w opcji “na zawsze”) za tak rewelacyjny serwis do nauki języka angielskiego to bardzo mało.

Życzę przyjemnej nauki.